Seçmen sorgulama

Seçmen sorgulama, Cumhurbaşkanlığı seçimi seçmen sandık sorgulama, seçmen bilgisi, adresi, oy yeri, kaydı kağıdı , isimle , isimden, tc kimlik no ile, tc no ile sorgulama sitesi (sayfası), nerede oy kullanacağım ? ,2014 yerel (mahalli) seçimleri bilgi sistemi .

Seçmen sorgulama işlemi yapacaksanız, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı görmek istiyorsanız için en güvenilir sistem YSK ( Yüksek seçim kurulu)’nın resmi internet sitesindeki seçmen sorgulama sayfasıdır. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşmaktadır. Yüksek seçim kurulu yetkilileri seçim öncesi seçmenlere bazı önemli bilgiler aktarmıştır. Buna göre, 30 Mart 1996 tarihinden önce doğan vatandaşlar, muhtarlıklar tarafından asılacak seçmen listesinde ismi bulunmayanlar, sürekli oturduğu mahalle yerine farklı bir muhtarlık bölgesinde ismi askıya çıkmış olanlar, üniversite öğrencisi olup seçmen niteliği taşıyanlardan öğrenim gördükleri bölgede oy kullanmak isteyenler, askı listesinde vatandaşa ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik bulunanlar, nüfus bilgisinde değişiklik olanlar,  asteğmenliğe nasib edilen ancak silah altında bulunmaları sebebiyle listede adı olmayanlar, kayıtları dondurulmuş olanlar, terhis olan askerler açıklanacak listelerdeki durumu  itiraz ederek değiştirebilirler.

Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur tarihi: 10 Ağustos 2014

Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur tarihi: 24 Ağustos 2014

Yurt dışı temsilciliklerinde oy kullanacak vatandaşlar, birinci tur için 31 Temmuz- 3 Ağustos tarihlerinde oy kullanabileckeler.

 

secmen sorgulama

2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede, hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek seçmen sorgulama yapmak için tıklayın.

30 Mart 2014 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerle ilgili tarihler (Bilgi amaçlı verilmiştir)

Seçim listelerinin muhtarlıklarda askıya çıkması : 10 Ocak 2014

Seçim listelerinin askı süresinin bitiş tarih: 23 Ocak 2014 saat 17: 00

Duyurulan seçim listelerine son itiraz tarihi: 23 Ocak 2014 saat 17:00

Seçim tarihi: 30 Mart 2014

Yapılacak mahalli seçimlerle ilgili olarak aşağıdaki durumda olanların İlçe seçim kurulu başkanlığına şahsen gelip düzeltme yapmaları gerekmektedir. Bu duruma konu olan kişiler:Tutuklu ve Taksirli suçlardan hükümlü bulunduğu halde askıya çıkartılan tutuklu ve taksirli suçlular, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler , kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkumiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayan veya koşullu salıverilen ancak hak ederek tahliye edileceği süreyi dolduramayanlar ile uzun süreli cezası ertelenenler,, tutuklu ve taksirli suçlardan Hükümlü askı listesinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar.

298 nolu seçim kanununun kapsamı şu şekildedir. Özel kanunlarına göre yapılacak Cumhurbaşkanı, milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halk oyuna sunulmasında bu Kanun hükümleri uygulanır. Yapılacak seçimlerin esasları kanunda şu şekilde tanımlanmıştır: Seçimler, serbest, eşit, tek dereceli genel oy esaslarına göre yapılır. Seçmen sorgulama sayfasında verilen sandıkta oy kullanılır ve seçmen oyunu gizli verir ve kendisinden başkası kendi yerine oy kullanamaz. Oyların sayım, döküm ve tutanaklara bağlama işlemleri aleni olarak yapılır. Özel kanunlarındaki çevre ayırmaları saklı kalmak şartı ile, seçimlerde her il bir seçim çevresidir. Seçimlerde, her muhtarlık, bir seçim bölgesidir.

Adana Adıyaman  Afyon Ağrı Ardahan Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Aksaray

Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa

Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ 

Gaziantep Giresun  Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İçel (Mersin) İstanbul İzmir

Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis  Kocaeli  Konya  Kütahya

Malatya Manisa K.maraş  Mardin Muğla Muş Nevşehir  Niğde Ordu Osmaniye Rize

Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şırnak

Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

,